15 czerwiec pełnia i zaćmienie. Księżyc będzie purpurowy.

Wszystkie inne tematy niekoniecznie związane z Łodzią.

15 czerwiec pełnia i zaćmienie. Księżyc będzie purpurowy.

Postprzez grajo » 14 Cze 2011, 16:10

Nie wiem czy kogoś to interesuje, ale 15ego czerwca wieczorem na niebie będzie piękny spektakl.
Wrzucam treść artykułu z GW:
To warto wiedzieć: 15 czerwca Księżyc będzie w perygeum, czyli w punkcie na orbicie, kiedy jest najbliżej Ziemi. Maksimum zaćmienia przypadnie na środę na godz. 22.13
Image

Księżyc będzie "zaledwie" 367 185 km od nas, a jego tarcza ma być wyraźnie większa. O godz. 20.13 osiągnie fazę pełni. Na naszym niebie wzejdzie nad południowo-wschodnim horyzontem o 20.53. To będzie wschód wyjątkowy, ponieważ zdarzy się już w czasie jego zaćmienia, które zaczyna się o 19.23 i trwać będzie 4 godziny 47 minut. Zobaczymy, że Księżyc w połowie jest rozdarty purpurowo-brunatną barwą. Od 21.22 do 23.03 nie będzie docierało do niego światło Słońca. Oświetli go brzeg atmosfery (troposfery) ziemskiej z przewagą czerwieni - stąd jego brunatno-czerwona barwa. Taki brunatny Księżyc będzie widoczny przez 88 minut, a maksimum zaćmienia przypada na 22.13. Obserwatorzy z większości krajów Ameryki Południowej, Europy (w tym Polski), Afryki, Azji i Australii zobaczą wspaniałe zjawisko godne upamiętnienia na filmach i zdjęciach. Miłośnicy astronomii polują na takie ujęcia, gdyż w czasie zaćmienia będą widoczne elementy krajobrazu (widnokręgu).

Ja niestety nie mam okien na odpowiednią stronę, ale postaram się coś zobaczyć. Gdyby ktoś miał, to nakręćcie chwil pare z tego zjawiska i wrzućcie na youtube. Z góry dzięki.
grajo
 
Posty: 4
Rejestracja: 04 Cze 2011, 14:10





Re: 15 czerwiec pełnia i zaćmienie. Księżyc będzie purpurowy

Postprzez Admin_OcenLodz » 15 Cze 2011, 21:59

Możesz oglądać on-line http://bareket-astro.com/live_telescope/ WebCast z Izraela.
Administrator też człowiek.
Awatar użytkownika
Admin_OcenLodz
Administrator
 
Posty: 364
Rejestracja: 05 Lut 2011, 00:44
Miejscowość: Łódź

Re: 15 czerwiec pełnia i zaćmienie. Księżyc będzie purpurowy

Postprzez anka » 16 Cze 2011, 09:16

no niestety, ja nie dojrzałam nic prócz chmur, które zalegały całe bałuckie niebo. szkoda. :roll:
Awatar użytkownika
anka
 
Posty: 138
Rejestracja: 06 Lut 2011, 21:19
Miejscowość: Łódź, Bałuty :)

Re: 15 czerwiec pełnia i zaćmienie. Księżyc będzie purpurowy

Postprzez Admin_OcenLodz » 16 Cze 2011, 21:13

Administrator też człowiek.
Awatar użytkownika
Admin_OcenLodz
Administrator
 
Posty: 364
Rejestracja: 05 Lut 2011, 00:44
Miejscowość: Łódź


Wróć do Cała reszta

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron